Komputery i technologia od dawna odgrywają rolę w systemie medycznym. Jednak w ostatnich latach komputery zaczęły coraz bardziej polegać na metodzie pomagania w utrzymywaniu prawidłowej dokumentacji pacjentów i utrzymywaniu zdrowia ludzi. W rzeczywistości wykorzystanie informatyki w połączeniu z naukami informatycznymi w medycynie stało się tak powszechne, że opracowano termin opisujący to połączenie dziedzin: informatyka zdrowotna.
Informatyka zdrowotna, zwana także informatyką medyczną, koncentruje się przede wszystkim na wykorzystaniu komputerów i informatyki do pozyskiwania, przechowywania i odzyskiwania informacji zarówno w biomedycynie, jak i ogólnie w zdrowiu. Może to obejmować komunikację między placówkami medycznymi i specjalistami, uzyskiwanie aktualnych informacji dotyczących metod leczenia niektórych zaburzeń, a nawet pomoc lekarzom w zdiagnozowaniu choroby. Może to również obejmować wymianę informacji o pacjencie między specjalistami, aby zapewnić pacjentowi najlepsze możliwe leczenie.
W związku z coraz powszechniejszym stosowaniem komputerów w systemie medycznym kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił Ustawę o przenośności i rozliczalności ubezpieczeń zdrowotnych (HIPPAA) w 1006 r. Ustawa ta określiła pewne przepisy i wytyczne dotyczące prowadzenia dokumentacji medycznej za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Głównym celem tego aktu było zachowanie prywatności pacjentów, przy jednoczesnym umożliwieniu pracownikom medycznym korzystania z udogodnień zapewnianych przez technologię.
Od tego czasu Komisja Certyfikacyjna ds. Technologii Informacyjnych w Ochronie Zdrowia (CCHIT) została utworzona przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych. Ta organizacja non-profit opracowała zestaw standardów dotyczących elektronicznej dokumentacji medycznej i sieci, które ją obsługują. Dostawcy, którzy spełniają te standardy, otrzymują certyfikaty za pośrednictwem organizacji. W 2006 r. Organizacja certyfikowała 22 produkty elektronicznej dokumentacji medycznej, które zostały zatwierdzone do użytku.
Komputery odgrywają coraz ważniejszą rolę w dziedzinie medycyny. Z ich pomocą specjaliści medyczni są w stanie zapewnić bardziej skuteczną i wydajną opiekę swoim pacjentom. Dzięki licznym standardom, wytycznym i regulacjom określonym przez organy i organizacje rządowe, praktyka ta prawdopodobnie stanie się jeszcze bardziej rozpowszechniona, a jednocześnie ochroni prawa pacjentów.