Strona głównaInformatykaW jakie nośniki danych zainwestować w swojej firmie? Porównanie dysku HDD i...

W jakie nośniki danych zainwestować w swojej firmie? Porównanie dysku HDD i SSD

Podstawową różnicę między powyższymi dyskami stanowi ich budowa. Dyski HDD to dyski talerzowe, magnetyczne i mechaniczne, a dyski SSD to dyski elektroniczne. Co to dokładnie oznacza? W dyskach HDD – dane zapisują się na talerzach magnetycznych, a w SSD zapis odbywa się na półprzewodnikach, co oznacza, że pozbawiony jest jakichkolwiek części mechanicznych.

Zasadnicza różnica pomiędzy dyskami wpływa też na różnicę w ich zastosowaniu. O ile mało kto decyduje się już dzisiaj na zamontowanie dysku HDD do komputerastacjonarnego czy laptopa, o tyle takie dyski wciąż świetnie sprawdzają się w serwerach, NASach czy jako magazyny danych dla zapisów z kamer CCTV. Dlaczego w takich wypadkach zdecydowanie lepiej wybrać dyski HDD? Ponieważ większa pojemność dysku jest bardziej przystępna cenowo w stosunku do dysków SSD. 1TB dysku HDD jest co najmniej dwa razy tańszy od analogicznego dysku SSD. Ale to nie wszystko, specjalistyczne dyski HDD są również stabilniejsze i przystosowane do działania non stop przez 24 godziny na do-bę przez siedem dni w tygodniu. Kolejnym mocnym argumentem przemawiającym za dyskami tale-rzowymi jest możliwość odzyskania danych w przypadku uszkodzenia takiego nośnika. Często taka czynność wykonalna jest nawet za pomocą domowych sposobów, jeśli jednak dojdzie do poważ-niejszej awarii, wciąż mogą zając się tym specjalistyczne firmy, które odzyskają dane za ułamek ceny odzyskania danych z dysków SSD. Dyski HDD to również znacznie większa pojemność za mniej-szą cenę, 4TB czy nawet 8TB to dyski wciąż stosunkowo tanie.

Na tym jednak zestaw wyższości dysków tradycyjnych nad SSD się kończy. Dyski elektroniczne są znacznie szybsze, nie mają mechanicznych części, a co za tym idzie, nie mogą się łatwo uszkodzić, są bezgłośne i co najważniejsze, wcale nie są dużo droższe. Oczywiście musimy zrezygnować z pojemności, ale o ile nie przechowujemy dużej ilości danych – standardowy dysk SSD będzie po prostu wystarczający. Dyski SSD są minimum dwa razy szybsze od dysków magnetycznych, a często, przy zastosowaniu technologii M.2 nawet kilkukrotnie szybsze. Przy standardowej pracy biurowej wydaje się, że szybki dostęp do danych jest kluczowy. Na pozór nieistotnym plusem jest również bezgłośna praca. Jeżeli jednak wyobrazimy sobie ciche biuro, w którym każdy zajęty jest pracą, a następnie nagły bardzo słyszalny dźwięk głowicy sunącej po talerzu, możemy być pewni, że każdy by się rozproszył.

Dyski HDD i SDD a usuwanie danych wrażliwych.

Ważnym aspektem w przedsiębiorstwie jest przechowywanie danych wrażliwych. Tutaj na szczęście nie ma wielkiej różnicy na jakim dysku zdecydujemy się przechowywać takie dane. Może to być zarówno dysk magnetyczny jak i elektroniczny. W przypadku przechowywania danych znacznie ważniejszym aspektem jest to, czy posiadamy odpowiednie zabezpieczenia oraz czy trzymamy backup danych. Również proces niszczenia danych odbywa się podobnie, chociaż warto zauważyć, ze programowe niszczenie danych szybciej odbywa się na dyskach SSD niż HDD, a jest to związane z szybkością zapisu.

Tanie dyski, komputery i laptopy znajdziesz na
amso.pl

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne